directx.pl

GeForce vs. Radeon – porównanie kart graficznych od Nvidia i AMD

Nvidia i AMD to obecnie dwaj dominujący producenci kart graficznych na świecie. Niemal 99% sprzedawanych kart graficznych to karty jednego bądź drugiego producenta.

Na często zadawane pytanie, co jest lepsze – Geforce czy Radeon – nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od Twoich osobistych preferencji. Przed podjęciem decyzji o zakupie karty GPU warto jednak wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi producentami.

Co wybrać – GeForce czy Radeon?

Gdy kupujesz komputer lub zmieniasz kartę graficzną, do wyboru masz w zasadzie tylko dwóch producentów Nvidia i AMD. Jest jeszcze jeden Intel ale na razie to margines liczący w sumie mniej niż 1% rynku. Zdecydowana większość komputerów osobistych, pracuje z wykorzystaniem kart graficznych Intela w zależności od kwartału i roku, od 2014 do dziś były to różnice na poziomie 62-86% kart graficznych na korzyść „zielonych” a więc Nvidii, reszta a więc 13-36 % to udział „czerwonych” więc AMD

Karty graficzne Nvidia są dostępne w większości komputerów, i mają zdecydowanie większą przewagę nad konkurentem. Mając do dyspozycji więcej modeli i większy wybór kart graficznych. Śledząc różne oferty na stronach takich jak HotShops.pl  możemy zauważyć że karty Nvidia są chętniej wybierane przez konsumentów. Nie oznacza to jednak, że AMD Radeon ma gorsze lub mniej zaawansowane urządzenia. W zależności od modelu, niektóre modele ze sobą konkurują i są lepsze lub gorsze od konkurenta. Wszystko zależy więc od konkretnego przypadku.

Obie te firmy mają zresztą liczne modele z podobnymi cechami wspólnymi,  jeśli chodzi o moc, taktowanie, obsługę, rozdzielczości, rdzenie i inne parametry kart graficznych niekiedy nawet mocno zbliżone do siebie, zwłaszcza we flagowych modelach. Jest też jednak między nimi kilka różnic. Jeśli chodzi o ceny to zdecydowanie taniej wypadają karty graficzne AMD. Natomiast jeśli chodzi o wydajność i osiągi flagowych modeli, często Nvidia przoduje w rankingach.

AMD Radeon a NVIDIA GeForce – dwie różne koncepcje kart graficznych

Wydawać by się mogło że i jedni i  drudzy producenci po prostu robią karty graficzne które wyświetlają obraz ale nie do końca tak jest a już na pewno jeśli chodzi o funkcje które oferują, NVIDIA jest znana z rozwiązań, takich jak technologia NVIDIA G-Sync, która zapewnia płynne wrażenia w grach, a także NVIDIA Ansel, która umożliwia robienie zdjęć w grach. Z kolei AMD oferuje swoje własne rozwiązania które często polegają na tym samym choć nieco jednak się różnią. To technologie takie jak AMD FreeSync, która też zapewnia płynne wrażenie w grach, ale działa nieco inaczej. Więcej szczegółów możecie znaleźć wyszukując obie technologie. AMD również posiada technologię AMD Radeon Boost, która zwiększa wydajność w grach.

Który producent jest popularniejszy – NVIDIA czy AMD?

Wiadomo że na świecie króluje NVIDIA jeśli chodzi o  rynek zbytu, W naszym kraju sytuacja jest podobna dominuje NVIDIA, a AMD jest zauważalnie mniej popularny. Szacuje się, że około 85% sprzedawanych w Polsce komputerów posiada karty graficzne tego pierwszego producenta. NVIDIA również w wielu krajach europejskich jest częściej wybierana, ale proporcje są tam bardziej wyrównane.

Niemniej jest to bardzo dynamicznie zmieniająca się branża, a udziały rynkowe często się zmieniają w zależności od sezonowości, nowych produktów i innych czynników. Można powiedzieć, że obie firmy są dobrze reprezentowane na rynku i oferują szeroką gamę kart graficznych dla różnych potrzeb i budżetów.
W przypadku gdy chodzi o opłacalność liczony na podstawie FPS/PLN – zdecydowanie wygrywa AMD.

Radeon AMD vs NVIDIA GeForce – podsumowanie porównania

Większa popularność kart graficznych NVIDII wynika głównie z faktu, że ten producent posiada po prostu więcej modeli kart graficznych. Radeon nie zostaje jednak w tyle ciągle rozwijając się i dostarczając coraz to nowsze modele.

W przypadku gdy dla kogoś kluczowym elementem jest cena to warto wziąć pod uwagę produkty AMD. Modele NVIDIA są zazwyczaj droższe od odpowiedników AMD, ale oferują również dodatkowe funkcje i wsparcie dla platform.

Ostatecznie decyzja Radeon vs GeForce zależy od osobistych preferencji i potrzeb. Obaj producenci dostarczają wiele modeli wysokiej jakości, które zapewniają nam doskonałe wrażenia podczas grania i użytkowania innych wymagających aplikacji. Przed zakupem warto sprawdzić aktualne promocje kart graficznych (https://hotshops.pl/kategorie/karty-graficzne) i przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zalecamy dokładne przemyślenie swoich potrzeb i budżetu przed podjęciem decyzji.

Kody do gier

 • Championship Manager Season 2003/2004Championship Manager Season 2003/2004
  Championship Manager Season 2003/2004 Cheat Codes: ———— Submitted by: RM Unlimited money: —————- Usually, to get a large …
 • Anno 2070Anno 2070
  We will get new cheats and hints soon for this gam Sorry for any inconvenienc We’re doing our …
 • Agile Warrior F-III-XAgile Warrior F-III-X
  Agile Warrior F-III-X Cheat Codes: ———— During the game press escape to pause it. At the password line …
 • Nebula FighterNebula Fighter
  Nebula Fighter Cheat Codes: ———— To get into cheat mode press the [Pause/Break] key on your keyboard, and …
 • Legend Of FaerghailLegend Of Faerghail
  Legend Of Faerghail Getting Gold: ————- As you leave the village you will receive an amulet. It is …