directx.pl

Jak działa technologia ray tracing na konsoli Xbox i dlaczego warto z niej korzystać?

Nie da się ukryć, że dla każdego gracza jakość grafiki jest niezwykle ważna. Rzeczywiste kolory i wyraźne detale to podstawa. Z tego też powodu na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie coraz bardziej poprawiające generowanie obrazu. Jedną z nich jest ray tracing? Czym jest i jakie nowe możliwości daje?

Czym jest ray tracing?

Technologia ray tracing, w którą wyposażone są konsole Xbox, polega na zastosowaniu zaawansowanego algorytmu, którego zadaniem jest analiza osobno każdego promienia światła dla wszystkich pikseli obrazu i badanie jego zachowania. Innymi słowy, funkcja ray tracing sprawdza, jak każdy promień światła odbija się od różnych powierzchni, załamuje przy zderzeniu z przedmiotami, a także jak przepływa przez elementy przezroczyste. Co więcej, ray tracing dokładnie weryfikuje także źródła światła, które w danej scenie są niewidoczne, ale docierają do użytkownika. Wiedząc już, czym jest ray tracing, warto sprawdzić, jakich efektów można się po tej technologii spodziewać.

Jakie możliwości daje technologia ray tracing?

Śmiało można powiedzieć, że technologia ray tracing to prawdziwa rewolucja w świecie gier na konsolę. Czasy, w których gracze borykali się choćby z takimi niedogodnościami jak choćby „nienadążający” za postacią cień czy rozmyte odbicie w tafli wody przeszły do przeszłości. Jakie efekty graficzne mogą być oparte na omawianej technologii?

W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o cieniach. Ray tracing daje możliwość znacznie lepszej symulacji cieni w zależności od rozmiaru oraz kąta padania źródła światła. Dzięki temu cienie stają się dużo ostrzejsze w momencie, w którym stykają się z obiektem, a z drugiej strony miękną i poszerzają się w momencie oddalania się od obiektu. Po drugie wskazać trzeba na odbicia. Otoczenie jest wierniej odwzorowane. Wynika to z tego, że ray tracing potrafi wygenerować wiele odbić w czasie rzeczywistym. Kolejny istotny element dotyczący efektów graficznych, jakie można osiągnąć dzięki ray tracing to okluzja otoczenia. Mowa tu o tym, że technologia ray tracing dokładniej cieniuje konkretne obszary w danej scenie. Przykładem mogą być tu choćby krawędzie stykających się obiektów. Na koniec wskazać trzeba jeszcze na oświetlenie rozproszone.

Ray tracing jest w stanie tworzyć interaktywne oświetlenie odbijające się w obszarach tych scen, które nie są bezpośrednio oświetlone przez dane źródło światła. To jednak nie wszystkie możliwości technologii ray tracing. Dzięki niej także sama praca twórców gier uległa znacznemu usprawnieniu i przyspieszeniu. Nie ma już konieczności projektowania bardzo dokładnych map cieni, co było dość skomplikowane i czasochłonne.

Jak włączyć ray tracing na konsoli Xbox?

Aby włączyć lub wyłączyć funkcję ray tracing na konsoli Xbox, konieczne jest dostosowanie ustawień graficznych. Innymi słowy, funkcję aktywować można w ustawieniach graficznych gier. Pamiętać jednak trzeba, że jest to możliwe jedynie w tych grach, które taką opcję umożliwiają. Niektóre gry dają możliwość jedyne włączenia i wyłączenia ray tracing. Są jednak i takie tytuły oferują więcej możliwości jak choćby dobór stopnia jakości. Oznacza to, że chcąc skorzystać z tej technologii, zawsze najpierw trzeba sprawdzić, czy dana gra na konsolę to umożliwia. Na szczęście dziś staje się to już standardem i coraz więcej tytuł z ray tracing korzysta.

Kody do gier

 • Dead Tree DefenderDead Tree Defender
  Dead Tree Defender Flash Game Hints: —————– Submitted by: RM Invincibility: ————– When the enemies are shooting things …
 • Need for Speed 2 SENeed for Speed 2 SE
  Need for Speed 2 SE Cheat Codes: ———— Submitted by: Mtown Several cheats previously listed for this game …
 • Crimson SkiesCrimson Skies
  Crimson Skies Cheat Codes: ———— Submitted by: nightraider Play Any Mission: —————– In the campaign menu, right click …
 • March Of War: Face OffMarch Of War: Face Off
  Cheat Codes: ———— Easy „Premiere” achievement: —————————- Select single player mode and the easy difficulty settin When you …
 • X-Wing AllianceX-Wing Alliance
  X-Wing Alliance Cheat Codes: ———— X-Wing Alliance.Net has released the latest cheat codes for X-Wing Alliance. Here they …